Igre igranja uloga temeljene na bajkama. Sažetak integrirane lekcije "Posjet bajci" uzet je kao osnova. Transformacije - igra za odrasle

Zemljište - igre uloga

“Putovanje s likovima vaših omiljenih knjiga”

Cilj. Poticanje interesa za knjige dječjih pisaca. Razvijanje sposobnosti uživljavanja u ulogu junaka iz bajke.

Materijal za igru. Odijela književni junaci, papir, olovke, boje, atributi igre, čips, češeri za božićno drvce, bomboni, kolačići.

Priprema za igru. Čitanje bajki dječjih pisaca. Izložba crteža prema pročitanim djelima. Dramatizacije fragmenata bajke. Gledanje crtića prema bajci.

Uloge u igri. Peršin, doktor Aibolit, Pinocchio, junaci dječjih bajki.

Napredak igre. Prije početka igre učiteljica i djeca čitaju bajke dječjih pisaca: L. N. Tolstoj „Pinokio“, K. I. Čukovski „Doktor Ajbolit“ itd.

Zatim možete pozvati djecu da naprave izložbu crteža na temelju knjiga koje su pročitali; svako dijete treba nacrtati lik iz bajke koji mu se sviđa. Crteži se objavljuju u grupi i raspravlja.

Nakon toga učitelj dijeli djecu u podskupine i daje zadatak da raspodijele uloge i pripreme ulomak iz bajke. Da bi to učinili, djeca, zajedno s učiteljem i roditeljima, trebaju pripremiti kostime i atribute za izvedbu.

Kada je sve spremno, igra može započeti ukrašavanjem grupe crtežima, domaće igračke junaci iz bajki itd.

Putovanje se može izvesti na različite načine.

1. opcija. Ulogu voditelja preuzima učitelj. Poziva djecu na zabavno putovanje kroz njihove omiljene knjige.

Putovanje počinje s učiteljem odjevenim u Peršina koji najavljuje nastup trupe. kazalište lutaka. Djeca iza platna prikazuju kratke, unaprijed pripremljene scene, preuzete iz djela svojih omiljenih dječjih pisaca. Ostala djeca koja sudjeluju u putovanju moraju točno označiti odakle je odlomak preuzet i tko je autor. Djeca koja točno pogode bajku dobivaju žetone.

Nakon toga, doktor Aibolit se pojavljuje pred djecom (učitelj oblači drugo odijelo). On postavlja momcima pitanja o bajkama K.I. Dečki također dobivaju žetone za točne odgovore. Zatim Aibolita mijenja Buratino, on vodi kviz prema djelima S. Ya. Najaktivnija djeca nagrađena su žetonima.

Na kraju igre učiteljica poziva djecu da uprizore unaprijed pripremljene ulomke iz bajki. Na kraju igre učiteljica organizira razgovor i dodjelu nagrada dobivenoj djeci najveći brojčips. I druga djeca su nagrađena slatkišima. Putovanje završava projekcijom crtića prema djelu jednog od autora dječjih knjiga.

2. opcija. Putovanje se odvija u ritmičkoj dvorani, na rubu šume. Djeca, zajedno s učiteljem, unaprijed pripremaju bajkoviti ukras: kolibu na pilećim nogama, ljetnikovac, "ledenu" kolibu za lisicu i "bast" kolibu za zeca. Ulogu voditelja preuzima učitelj. On najavljuje početak bajkovitog putovanja na šumskoj čistini. Isprva junaci iz bajki prikazati nekoliko unaprijed pripremljenih scena iz bajki. Nakon toga učiteljica dijeli djecu u podskupine. Svaka od podskupina redom pristupa različitim kolibama, a djeca odgovaraju na pitanja junaka bajki. Prema uvjetima igre, odgovor može biti kolektivan. Putnicima se za točne odgovore daju šišarke, a u šumskom bifeu zeko te šišarke mijenja za bombone i kekse. Na kraju učitelj imenuje skupine – pobjednike igre. Njima se dodjeljuju diplome s potpisom jednog od junaka dječjih bajki.

Sažetak igre uloga "Putovanje kroz bajke"

Obrazovna područja: “Socijalizacija”, “Komunikacija”, “Kognicija”, “Čitanje beletristike”.

Cilj:

Stvaranje povoljni uvjeti stvaralačka aktivnost kod djece kroz kazališne aktivnosti. Usaditi interes za djela dječjih pisaca i plavokosi folklor. Razvijati sposobnost preuzimanja uloge junaka iz bajke.

Materijal za igru:

1. Kostimi književnih junaka:

(Lisica, zec, pijetao, Alyonushki, Ivanushki, Emeli, plemić, kralj

2. Slike temeljene na bajkama.

3. Atributi:

Bast koliba,

Ruska peć,

4. Junaci bajki (crteži i bojanke).

5. “Leteći tepih” (prekrivač)

Pripremni radovi:

1. NOD “Putovanje u zemlju bajki.”

2. Čitanje ruskih narodnih priča:

Zayushkina koliba:

Lisica s oklagijom;

Lisica je bahat radnik;

Mačka, pijetao i drozd;.

Pomoću magije;

Guske labudovi;

Napredak igre uloga:

Odgajatelj: Dečki, znate li bajke?

Djeca: Da!

Odgajatelj: Kakve bajke postoje? Bajke mogu biti narodne i izvorne.

Narodne priče su one koje nemaju određenog autora; priča se prenosila u narodu usmenom predajom i nitko neće reći tko ju je izvorno napisao. Autorska priča je bajka koja ima određenog autora. Na primjer, “Srebrno kopito” zaštićeno je autorskim pravom jer je njegov autor poznat. Ovdje Pavel Bazhov Odgojitelj: Recite mi, s čime možete ići na izlet?

Djeca: Avionom, raketom, vlakom, automobilom.

Odgajatelj: Na čemu su putovali u bajkama?

Poslušajte zagonetku:

Mirno leži na podu

I toplina mojih nogu čuva.

Ali može letjeti

Raznobojno...

(Avion sa tepihom)

Djeca: Na letećem tepihu.

Odgajatelj: Želite li ići na putovanje kroz bajke?

Djeca: Da!

Odgojitelj: Dečki, znate, imam vrlo lijep tepih, vjerojatno čaroban. Idemo putovati s tobom. Onda ću ga sada raširiti. Svi stanite na avionski tepih, uhvatite se za ruke, zatvorite oči i ponavljajte za mnom: „Letimo iznad planina, iznad šuma. Vilinska zemlja je sve bliže i bliže.”

Tepih - avion se polako spušta na tlo. Stigli smo.

Odgojitelj: Čarobni tepih će nam biti od koristi, ponijet ćemo ga sa sobom,

Stavimo to u tvoju torbicu. I sami ćemo krenuti na put - u Zemlju bajki.

Pogledaj nekakav put. Idemo uz to.

(Učitelj i djeca hodaju stazom do kolibe)

Odgojitelj: Pogledajte, postoji koliba, u njoj živi Baba Yaga. Ona nam može reći

će pomoći. Pitajmo je put u zemlju bajki.

Dijalog između Baba Yage i djevojčice Alyonushke.

Djevojka je ušla u kolibu:

Djevojčica: Zdravo bako!

Baba Yaga: Zdravo, djevojko! Zašto se pojavila?

Djevojčica: Hodala sam kroz mahovine i močvare, smočila haljinu i došla da se ugrijem.

Baba Jaga: Sjedni dok predeš kudelju.

Baba Jaga joj je dala vreteno i otišla. Djevojka prede - odjednom istrči ispod peći

kaže joj miš.

Miš: Curo, curo, daj mi malo kašice, reći ću ti nešto lijepo.

Djevojčica joj je dala kašu, rekao joj je miš.

Miš: Baba Yaga je otišla zagrijati kupaonicu. Ona će te oprati, napariti, staviti u pećnicu, ispeći i pojesti, a sama će ti jahati na kostima.

Sjedi djevojka ni živa ni mrtva, plače, a miš joj govori.

Miš: Ne čekaj, uzmi brata, trči, a ja ću ti ispresti kudelju.

Djevojčica je uzela brata i pobjegla.

Baba Jaga (prilazi prozoru i pita): Sluškinje, predeš li?

Miš (odgovara): Vrtim, bako.

Baba Yaga je zagrijala kupaonicu i otišla za djevojčicom. Ali djevojke nema. Ona je u potjeri.

A onda je djeca upoznaju.

Baba Yaga: Tko si ti i što radiš u mojoj bajci.

Učiteljica i djeca: Mi smo putnici, tražimo put u zemlju bajki.

Možda nam možete pokazati put?

Baba Yaga: Ti pogodi moje zagonetke, onda ću ti pomoći.

1. Moja sestra nije pazila na mog brata,

I dugo je tražila dječaka.

Čarobna rijeka joj je pomogla,

Pite su ispečene uz rusku peć.

Djeca su se sakrila od ptica ispod stabla jabuke.

Kakve su to ptice bile? (Guske labudovi.)

2. On leti u minobacaču,

Prikriva tragove.

Za staricu nema čuda

Dosadno je živjeti u kolibi. (Baba Jaga)

3. Kao Baba Yaga

Uopće nema nogu

Ali postoji jedan prekrasan

Zrakoplov. (malter)

4. Licem prema šumi

I dimi kroz krivu lulu.

Tamo Yaga - šumska baka -

Na peći slatko zijeva. (Koliba na pilećim nogama)

Baba Yaga: Bravo! Pogodili ste sve zagonetke, a sada idite u onu šumicu tamo, tamo će vam oni pomoći da pronađete put do zemlje bajki.

Odgajatelj: Gledaj, kakav lijep proplanak, zaustavimo se tu,

Odmorimo se, možda nekoga sretnemo i pitamo za put do zemlje bajki.

Pogledajte, zeko sjedi ispod drveta, tužan zbog nečega.

Pogodi zagonetku i saznat ćeš zašto je tako tužan:

U bajci je mala lisica varalica

Lukavo je prevarila zeku,

Izbačen iz kolibe.

Zeko je plakao dan i noć.

Ali pomogao mu je u nevolji

Jedan hrabri pjetlić.

(Zayushkina koliba)

Djeca: Bajka se zove "Zayushkina koliba"

Dijalog između zečića, pjetlića i lisice.

Voditelj-pripovjedač: Zeko opet dolazi, plače više nego ikada.

Susreće ga Pijetao s kosom.

Pijetao: Kukavica! Što plačeš, Zeko?

Zec: Kako da ne plačem? Ja sam imao kolibu od liplja, a Lisa je imala kolibu od leda.

Došlo proljeće, rastopila joj se koliba, tražila je da dođe k meni

da prespavam, a ona me izbacila.

Pijetao: Idemo, pomoći ću tvojoj tuzi!

Zec: Ne, Pijetlu, ne možeš pomoći! Pas ganjao, ali ga nije istjerao, Vuk ga je jurio, ali ga nije izbacio, Medo ga je jurio, ali ga nije izbacio, a ne možete ga istjerati!

Pijetao: Ne, izbacit ću te! Idemo do Lise!

Vodeći pripovjedač: Otišli su u kolibu. Pijetao je tapkao šapama i krilima

pljeskao...

(Zec i pijetao prilaze kolibi. Pijetao lupa nogama i maše krilima.)

Pijetao: Ku-ka-re-ku!

Na nogama sam!

Nosim jatagan na ramenima!

Želim bičevati Lisicu!

Makni se sa štednjaka Fox!

Voditelj - pripovjedač: Lisica je to čula, uplašila se i rekla...

Pijetao: Ku-ka-re-ku!

Na nogama sam!

Nosim jatagan na ramenima!

Želim bičevati Lisicu!

Makni se sa štednjaka Fox!

Pijetao: Kukavica!

Na nogama sam!

Nosim jatagan na ramenima!

Želim bičevati Lisicu!

Makni se sa štednjaka Fox!

(Pijetao topće nogama, maše krilima i maše kosom.)

Lisica: Pogodi moju zagonetku, onda ću otići iz kolibe.

Zeko: Dečki, pomozite mi da pogodim lisice zagonetke.

Djeca: Dobro, pokušat ćemo vam pomoći.

Misterija:

Navedi bajke u kojima se ja, lisica, susrećem.

djeca:

Mačka i Lisica

Mačka, pijetao i lisica

Lisica-sestra i vuk

Lisica i ždral

Lisica, zec i pijetao

Lisica i koza

Lisica i vrč

Lisica i cipela

Snježna djevojka i lisica

"Medvjed i lisica"

Lisica se uplašila, skočila s peći i pobjegla.

Zayushka: Hvala vam što ste mi pomogli riješiti zagonetke i otjerati lisicu.

Djeca: Zayushka, pjetlić, reci nam put do zemlje bajki.

Zayushka: Idi ravno stazom, tamo je selo.

Putem idu djeca s učiteljicom, a u susret im dolazi plemić.

Plemić: Zdravo djeco, ovdje niste vidjeli čovjeka, ali kakvog ćete čovjeka pogoditi moju zagonetku:

Gutajući kiflice,

Na peći se vozio momak.

Jahao po selu

I oženio je princezu.

Odgovor: Emelya

Djeca: Emelya.

Plemić: Jeste li ga vidjeli?

Djeca: Ne.

Plemić: Hajdemo zajedno, možda ga sretnemo.

(Emelja ih susreće na peći.)

Dijalog između Emele i plemića

Veliki plemić dao je Emeliji grožđice, suhe šljive i medenjake i rekao.

Plemić: Emelja, Emelja, zašto ležiš na peći? Idemo do kralja.

Emelya: I meni je toplo ovdje.

Plemić: Emelja, Emelja, kralj će ti dati dobre hrane i vode, molim te, idemo.

Emelya: Ali nije mi do toga.

Plemić: Emelja, Emelja, kralj će ti dati crveni kaftan, šešir i čizme.

Emelya (misli i misli): A ti pogodi moje zagonetke, onda ću ja ići kralju.

U kojoj još bajci riba ispunjava želje?

“Živjeli su starac i starica uz samo plavo more. U trošnoj zemunici živjeli su točno trideset i tri godine.” ("Priča o ribaru i ribici").

Emelya: Dobro, dobro, pošto si tako pametan, pogodio si zagonetku, idem do tvog kralja.

Plemić: to je dobro. A djeca trebaju doći u zemlju bajki do kralja.

Emelya: Sada svi zatvorimo oči, inače magija neće djelovati.

(djeca zatvaraju oči, kralj izlazi i sjeda na tron)

Po Pikeovoj zapovijedi, po mojoj želji, neka ja i moji prijatelji završimo u kraljevoj palači.

Plemić: Evo nas u Kraljevoj palači, otvorite oči.

Zdravo, Oče Care!

Jesam li ti doveo Emeliju?

Car: Bravo, učinio je svoje i doveo dečke do mene.

Recite mi, momci, jeste li brzo pronašli put do mene?

Djeca: Da

Kralj: Jesi li koga sreo na putu do mene?

Djeca: Da. Pechka, Alyonushka i Ivanushka iz bajke "Guske-labudovi", Zeko i pijetao iz bajke "Zajuškina koliba", Emelya iz bajke "Na štukinu zapovijed".

Car: Ti si tako pametan, znaš puno bajki, želim ti dati mali poklon za sjećanje na moje bajke - bojanke prema bajkama.

Igre igranja uloga za djecu.

"Kino"

Za igranje ove igre morat ćete organizirati "kućno kino" ili kupiti projektor. Voditelj treba unaprijed odabrati epizode iz različitih bajki, gdje se karakterne osobine likova jasno očituju. Na primjer, prikladna bi bila epizoda kada se vuk pretvara da je baka, a Crvenkapica pita: "Zašto imaš tako velike uši?", itd.

Zadatak igrača je da izglasaju zadanu epizodu tako da te osobine budu jasno izražene i odmah postane jasno o kakvom se junaku radi. A onda protivnički tim mora reproducirati ovu bajku u obliku malog skeča, pokušavajući je izgovoriti onako kako su to učinili dečki prije njih. Zatim se uloge mijenjaju. Pobjeđuje tim koji se bolje nosi sa svojim zadatkom.

"Intervju"

Brojalicama se bira “novinar”, a ostali igrači raspodjeljuju uloge među sobom. “Novinar” je u to vrijeme u drugoj prostoriji i ne vidi tko je koju sliku izabrao. Zatim voditelj objašnjava djeci pravila igre:

“Zamislite da je novinar stigao u bajkovitu zemlju i pokušava intervjuirati njezine stanovnike. Da bi utvrdio tko je tko, novinar svima namjerava postavljati vrlo škakljiva pitanja ili tražiti od njih da izvršavaju neke njegove zadatke.”

Ali imajte na umu da tijekom radnje “novinar” ne može direktno pitati “Tko ste vi?” “Stanovnici” zemlje, dok on s nekim komunicira, moraju živjeti svoje uobicajen život: netko nekoga sustići (“vuk”, “kozlića”), netko nešto dočarati (“Jaga” i “vila”). Pritom bi loši likovi trebali što više skrivati ​​svoju pravu prirodu.

Navedimo primjer. Tako se “novinar” nađe u šumi i naiđe na lik koji se bavi vještičarenjem. To može biti ili obična "Baba Yaga" ili ljubazna "vila", ili možda potpuno drugačiji lik. Možda je "lisica" ta koja priprema poslasticu za "ždrala". To je ono što “novinar” treba otkriti. Može pitati sljedeće: “Što kuhaš?”, “Kome si odlučio pomoći?”, “Možeš li zaplesati za mene?” Ako je ovo "vila", onda bi se trebala kretati glatko, ako je "Yaga", neka pokuša oponašati navike ove starice, odnosno kombinirati sve pokrete sa skokovima i skokovima. Nakon što se lik pogodi, s njim se može razgovarati. Pitanja “novinara” svakako moraju biti duhovita i šaljiva.

Nakon Određeno vrijeme“Novinar” pogađa određeni broj likova, dečki biraju drugog igrača umjesto njega i međusobno mijenjaju uloge.

"Ilya Muromets" i "Gorynych"

Igrači su podijeljeni u parove: "Ilya Muromets" i "troglave zmije". "Zmajevi" dobivaju tri dugačka štapa, spojena tako da se mogu pomicati. Na krajeve svakog štapa možete pričvrstiti papirnate maske zmija. Igrači koji prikazuju "stanovnike Muroma" dobivaju plastične prstenove. Zadatak "Gorynycha" je dodirnuti jednu od svojih "glava" "Ilya Muromets" i na taj način ga ubiti. U isto vrijeme, "Gorynychovi" moraju, bez zaustavljanja, zavrnuti svoje "vratove" tako da "Muromians" ne mogu baciti prsten na njih, odnosno "odsjeći" im glave.

Tijekom igre, par bi trebao pokušati reproducirati slike i dijaloge ovih likova tako da budu slični stvarnim. Zadatak “Gorynycha” je prijeteći siktanje i zastrašivanje, a “Ilyjin” je ismijavanje i ruganje. Pobjednik je par koji je najuspješnije prikazao scenu borbe između Ilye Murometsa i Zmeya Gorynycha.

Tko je "loš", a tko "dobar"

Ova igra je svojevrsni test kojim se vidi koje likove iz bajki djeca smatraju lošima, a koje dobrima. Također vam omogućuje da saznate glavne pogreške u dječjim idejama o njima i naučite djecu da zamišljaju sebe kao oboje.

U prvoj fazi igre, voditelj traži od sve djece da samostalno odaberu lik iz bajke za sebe i objašnjava zadatak. Sastoji se u tome da djeca, nakon određenog signala, imaju vremena da se samostalno raziđu na "loše" i "dobre". Prvi moraju pobjeći natrag lijeva strana, drugi - s desne strane. Zatim voditelj stavlja glazbu i čita pjesmu u pozadini:

Mnogi ljudi žive u našoj bajnoj zemlji:

I rogati, i zubati, i dvonožni.

Razdvojeni su jednim neprobojnim zidom.

S jedne strane

Vidim smijeh i toplinu.

S druge strane, samo lijevak

I užasno staklo.

Ali onda jednog jutra

Ovdje se dogodilo nešto strašno...

Ovdje je potrebno da se, za djecu neočekivano, začuje prijeteća glazba koja podsjeća na škripu vrata, tutnjavu, siktanje i slično.

Vrata su otpala i...

Svi su se razbježali, na sve strane.

Molim vas da se okupite svi

I razbacajte ga na mjesto.

Nakon ovih riječi, zadatak djece je da se brzo podijele u dva tima: jedan od „loših“ stanovnika bajkovite države, drugi od „dobrih“. Kad se oglasi zvižduk, podjela završava. Oni koji se nisu stigli odlučiti odustaju i kasnije postaju promatrači.

Nakon toga, voditelj daje sljedeći zadatak. Svaki tim mora osmisliti kratki skeč u kojem će sudjelovati svi njegovi likovi. Ali treba uzeti u obzir da u ovoj bajci moraju biti i pozitivni i negativni junaci. Shodno tome, od onih “loših” koji su već inicijalno odabrani, igrači moraju odabrati one koji su najbezazleniji. A između “dobrih” momaka morat će odabrati one najlopovlije i one s dvojakim karakternim osobinama.

Tako će djeca naučiti prepoznati one koji su sposobni biti i loši i dobri. Kada su igrači spremni, naizmjence izvode svoj skeč. Zatim slijedi opća rasprava. Svaki tim mora objasniti zašto je ovu ili onu ulogu označio kao najpodmukliju, a drugu kao najbezazleniju i to dokazati konkretni primjeri iz književna djela i filmovi.

Pitanje odgovor

Igrači sjede u polukrugu, a voditelj sjedi nasuprot njima. Igra se u dvije faze. Prvi slijedi princip: pitanje - odgovor. Voditelj imenuje likove, a djeca moraju pronaći suprotnost od njega. Za svaki točan odgovor dijete dobiva crni (ako je znak negativan) ili bijeli (ako je znak pozitivan) žeton. Kada je bit igre jasna, voditelj komplicira zadatak povremeno umetanjem neutralnih znakova ili izmjenom ovih znakova. Evo primjera:

1. Teenage Mutant Ninja Turtles - Tortilja kornjača.

2. Tigar je mačka.

3. Mačak Leopold - mačak Basilio.

4. Car Sunčeva svjetlost- Koschei Besmrtni.

5. Leshy - starac Lesovichok.

Prije druge faze, igrači broje broj crno-bijelih žetona koje su dobili. Broj jednog ili drugog određuje pripadnost igrača jednoj ili drugoj momčadi. Kao rezultat, formiraju se dva tima: "dobri" i "loši". Istovremeno, broj sudionika u njima bit će različit.

Zatim svaki tim među sobom raspoređuje uloge koje je pogodio. I nakon toga počinje natjecanje. Voditelj najavljuje:

“U bajkama se često vode borbe između mračnih i svijetlih sila. Predlažem da učinite isto. Morate nominirati jednog igrača za svako natjecanje. Pobjednik dobiva pobjednički žeton. Ona momčad koja ih nakon utakmice bude imala više bit će pobjednik.”

Nakon toga svaka ekipa imenuje jednog igrača za prvo natjecanje. Natjecanja mogu biti sljedeća:

1. Za prvi par: recite o sebi u duhu odabranog junaka. Na primjer, "mačak Leopold" će svoju prezentaciju započeti ovako: "Društvo, prijatelji, ja se zovem Leopold." Volim mir i pozivam sve da živimo zajedno i da se ne svađamo.” Preporučljivo je da djeca parodiraju i glasove svojih likova.

2. Za drugi par: zaplešite ples svog lika.

3. Izmisliti glazbena pratnja, karakterizirajući korake ovog junaka, i prikazati njegov hod. Za "Koshchei" to će biti tutnjava ili krckanje kostiju, koje dijete može reproducirati tresući drvene perle ili zvečku. Za "goblina" - škripanje grana pod nogama. A čim igrač odabere svoju glazbenu pratnju, može zamoliti nekoga iz svoje ekipe da je izvede, dok sam oponaša hod. Ovo će stvoriti superpoziciju zvuka na radnju.

4. Odglumi ponašanje lika na slici poglavara kraljevstva. Ovdje je važno pokazati kako će se ponašati i koje naredbe će izdavati. Za ovo natjecanje potrebna je stolica s naslonom koja će zamijeniti prijestolje. Pobjeđuje igrač koji se bolje snađe u svojoj ulozi.

5. Igrajte obrok jedenja i pripreme. Dakle, "Baba Yaga" će kuhati uz vatru i bacati razne začine u lonac, šapćući i govoreći nešto. U isto vrijeme, ona može plesati i gaziti. Pozitivni likovi, kao što je "Ivan Tsarevich", mogu ići u lov, žetvu i slično.

„Urbana“ bajka

Urbana bajka znači “urbana” bajka, odnosno ona koja se odvija na pozadini poznatog gradskog krajolika – ulica, kuća, dvorišta. Na početku igre bira se voditelj. On mora ponuditi sudionicima uvjete pod kojima će se igra održati. Njegov zadatak je također pratiti tijek igre kako bi potom razumno zbrojio rezultate.

Voditelj uzima nekoliko listova papira, crta ili piše na njima svoju ideju o mjestu gdje bi se bajka trebala odvijati. Na primjer, može nacrtati nekoliko visokih zgrada, dvorište, drveće. Svuda je zima, sve je prekriveno snijegom. Voditelj daje ovaj crtež jednom od sudionika igre i nudi mu da smisli bajku koja bi se mogla dogoditi na ovom mjestu. Nema smisla pažljivo iscrtavati sve detalje; crtež bi trebao biti shematski, tako da ne morate trošiti puno vremena na njega.

Međutim, ako se svi sudionici igre odluče unaprijed pripremiti za to, mogu izrezati iz časopisa prekrasni crteži ili ih nacrtajte sami. Ako voditelj ne zna crtati, neka jednostavno opiše mjesto gdje će se bajka odvijati. Na primjer, na ovaj način: „Vruće ljeto, sve okolo je zeleno, šareno, svijetlo. U samom centru grada nalazi se velika aleja u kojoj raste prekrasno cvijeće...” Sukladno tome, igrač koji je dobio takav opis mora sastaviti bajku koja bi se mogla odvijati u ljetnom gradu, u takvoj uličici.

Igrač koji je dobio sliku od voditelja može smisliti bilo koju priču koristeći dobro poznate likove iz bajke. A ako želi, neka sam smisli bajku. Primjer bi bila ova priča:

“Nekoliko dana prije Nove godine pao je veliki snijeg na grad. Sve kuće, drveće i dvorišta bili su prekriveni snijegom, pa se činilo da ono što je okolo nije običan grad, već bajkovita zemlja. U jednom dvorištu djeca su izašla u šetnju i počela raditi skulpture od snijega. različite figure. Izgradili su snježnu palaču, pored koje su smjestili Snježnu djevojku, Snježnu kraljicu, Pepeljugu i Pinokija. Došla je večer, djeca su otišla kući igrati se računalne igrice, pogledaj zanimljivi filmovi i pripremite se za vesele novogodišnje praznike.

Svi znaju da se čuda mogu dogoditi prije Nove godine. I u tom trenutku, kad su djeca otišla kući, na nebu je sjajno zasjala zvijezda. Mora da je iz nje izbijalo neko posebno zračenje jer su se nakon nekoliko minuta u dvorištu počeli događati nevjerojatni događaji. Snježne figure iznenada su zasjale jarkom zelenom svjetlošću, a onda su na njihovom mjestu zaživjeli likovi iz bajki.

Pokazalo se da je Snježna djevojka vrlo slatka djevojka, njezine sjajne oči otvoreno su govorile o njezinom ljubaznom karakteru. Snježni Pinokio pretvorio se u smiješnog i nestašnog dječaka, a od obične djece razlikovao se samo po dugom nosu. Pepeljuga je postala skromna djevojka u staroj haljini, vrlo lijepa i dobro odgojena. A samo se Snježna kraljica odlikovala okrutnošću i izdajom. Ali izvana je izgledala neobično elegantno i veličanstveno. No, to nije bilo iznenađujuće - ipak je riječ o pravoj kraljici. I sve kraljevske obitelji znaju impresionirati druge svojim ponašanjem.

I tako, nakon što su ovi bajkoviti likovi oživjeli u dvorištu, odmah su krenuli prema djeci koja su ih slijepila. Pinokija je od snijega isklesao učenik prvog razreda, veseli i nestašni dječak. Njegov lik imao je mnogo toga zajedničkog s ovim junakom iz bajke, pa je vjerojatno zato i izabrao takvog junaka. Pepeljugu je napravila skromna i ljubazna djevojka. Išla je u drugi razred i obožavala je bajke. Snjeguljicu je isklesala njezina prijateljica koju je dugo čekala Novogodišnji odmor. Jako je željela dobiti računalo na dar pa se nadala da će joj Djed Mraz i Snjeguljica ispuniti želju. A Snježnu kraljicu izabrala je njihova razrednica, vrlo lijepa i vrlo sebična djevojčica. Uvijek je pokušavala postići svoj put, ne obraćajući pažnju na raspoloženja i želje drugih. Bila je jako ljubomorna na zle čarobnice iz bajke, jer su uz pomoć vještičarenja mogle postići svoje ciljeve.

Dakle, ovi bajkoviti junaci otišli su djeci. Naravno, nisu mogli doći u svom pravom obliku, jer bi ih netko od odraslih mogao vidjeti. I junaci bajki se toga jako boje. Stoga su postali nevidljivi. Došli su do djece i počeli živjeti pored njih. Djeca su se ubrzo navikla na svoje nevidljive prijatelje i ponekad su ih počela pitati za savjet. Dobri junaci bajki učili su samo dobro, a zla Snježna kraljica samo je davala loš savjet. Stoga su dobra djeca počela činiti dobra djela, a djevojčica kojoj je došla Snježna kraljica postala je još ljuća i sebičnija nego što je bila prije.”

Sudionik u igri može ispričati priču do kraja. Ali voditelj ga ima pravo prekinuti na bilo kojem mjestu kako bi pozvao nekog drugog da nastavi priču. Na kraju voditelj i svi sudionici igre zbrajaju rezultate. Možete raspisati tajno glasovanje, naime, neka svatko napiše svoje mišljenje o bajci na komad papira, a na kraju će voditelj reći čija je priča dobila više glasova. Sukladno tome, sudionik igre koji je sastavio ovu bajku bit će pobjednik. Možete ga nagraditi nekom nagradom ili šalom počasni list"Najbolji pripovjedač."

Stara bajka na novi način

Stare bajke svi dobro znaju i pamte. Ali bilo koji od njih može se malo promijeniti kako bi bio moderan. Zbog toga bajka uopće neće izgubiti svoju oštrinu i tajanstvenost, već će, naprotiv, dobiti nove nijanse. Prije početka igre odabire se voditelj. On mora pratiti tijek igre i po potrebi pomagati njezinim sudionicima. Na kraju igre voditelj zbraja rezultate.

Voditelj daje zadatke svakom igraču. Na primjer, sugerira nekome: „Reci mi moderna bajka o princezi žapcu." Svi dobro poznaju stari ruski jezik narodna priča o ovom prekrasnom vodozemcu, koji se kasnije pretvorio u prekrasnu princezu.

Sudionik u igri može smisliti sljedeću priču:

“U jednom gradu živio je vrlo bogat i poštovan čovjek. Posjedovao ih je nekoliko velika poduzeća, i stvari su mu išle jako dobro. Po potrebi bi se mogao ukrcati u svoj osobni zrakoplov i odletjeti u inozemstvo. Ali nije se mogao nazvati sretnim. Činjenica je da je ovaj čovjek imao tri sina. Sinovi nisu mogli naći dobre nevjeste za sebe, iako su sami bili lijepi i pametni, a njihov karakter bio je prilično fleksibilan. Susreli su se s glumicama i manekenkama, ali samo sa sretnim obiteljski život nije radilo. Njihov otac je dugo razmišljao, a onda je rekao: "Vrijeme je da se vjenčate, djeco moja." Smislio sam kako možeš sebi pronaći nevjeste."

Otac je naredio najstarijem sinu da uzme mobitel i okrene prvi broj na koji naiđe. Iskrsnuo je broj jedne velike tvrtke. Ispostavilo se da je njegova direktorica mlada, šarmantna žena. Upoznao ju je najstariji sin - i ubrzo su se vjenčali.

Otac je naredio drugom sinu da počne tražiti nevjestu na internetu. Sin je poslušao savjet i brzo pronašao vrlo prekrasna žena, koji je također bio autor popularnih detektivskih priča. I tek treći, većina mlađi sin, nije mogao naći dobru ženu. Tada mu je otac rekao: "Sine, uzmi auto, uđi u njega i idi kud te pogled vodi." Dakle, vidiš, i ti ćeš naći svoju sreću.”

Tip je sjeo u svoj mercedes i krenuo kud su ga oči vodile. Nitko ne zna koliko je dugo putovao. Već je izašao iz grada i vozi se seoskom cestom. Vozi, sluša glazbu, uživa u pogledu na okolinu. Tako je neprimijećen završio u dubokoj šumi. Iz svega je bilo jasno da do njega nije stigla nikakva civilizacija. Pod kotačima više nema asfalta, a šuma je sve neshvatljivija.

Mercedes se odjednom zaustavio. Tip je izašao iz auta, pogledao oko sebe - nije bilo nikoga, samo stabla okružuju auto i visoka trava. Pogledao je oko sebe i u blizini ugledao malu žabu. Čovjek je pomislio: “Ništa posebno, žaba je samo žaba...” I odjednom mu ta potpuno neugledna žaba kaže: “Zdravo, dragi moj.” Čekao sam te jako dugo." U prvoj minuti tip je pomislio da jest slušne halucinacije. Ali tada mu je žaba pobliže objasnila: “Ja nisam obična žaba, ja sam zapravo začarana djevojka. Povedi me sa sobom, udaj se za mene. A onda ću s vremenom ponovno pronaći svoj pravi izgled.”

Momak je bio šokiran. Nikada nije vidio žabe koje govore. Kao dijete je, naravno, čitao nešto slično. Ali od tada je prošlo mnogo vremena, a on je bajku gotovo zaboravio. Gleda žabu i misli: "Naravno, neću je oženiti." Uostalom, ne znaju oni oko vas što će misliti, a osim toga, žaba nema dokumenata. Kako ćemo biti upisani u matični ured? Ali svejedno morate ponijeti neobičnu životinju sa sobom, možete je pokazati svojim prijateljima, svejedno je zanimljivo.”

Ovo tip misli, ali pogleda žabu i obeća joj: "Da, povešću te sa sobom." Momak je uzeo žabu i donio je kući. Pita ga otac: "Pa, jesi li našao mladu?" Momak ga je htio zabaviti - a on priča o žabi, a otac ga posluša i izjavi: "Pa žaba je žaba." Dakle, ovo je tvoja sudbina.” Tip se uvrijedio, ali nije bilo kamo. Njegov je otac sredio da se za žabu sastave papiri. Vjenčanje je zakazano. Stigli su gosti, a momak sve misli: "Kako da oženim žabu?" Moram reći da nitko od gostiju tu žabu još nije vidio.

Dolazi momak u matični ured i odjednom ugleda djevojku u bijelom vjenčanica neviđenu ljepotu, a haljina koju nosi je nevjerojatna. Djevojka ima figuru kao top model, oči kao zvijezde, zube kao bisere, kožu kao saten! Momak nikada prije nije upoznao takvu ljepoticu. I misli: "Netko ima sreće." I prisiljen sam oženiti žabu." I odjednom mu ljepotica kaže: "Rekla sam ti da ja zapravo nisam žaba." Sada mi vjeruješ?"

Momak je bio sretan i oženio se djevojkom. No nakon vjenčanja, čim su stigli u restoran, djevojka je nestala. Ispostavilo se da ju je oteo zli čarobnjak vidovnjak. Tip je morao spasiti svoju ženu. Da bi to učinio, otišao je u Kinu proučavati drevno istočnjačko vještičarenje kako bi se nosio s psihičkim. Nije mu bilo lako, ali je zbog toga uspio spasiti svoju lijepu suprugu. Počeli su živjeti veselo i sretno, otvorili vlastito poduzeće i počeli zarađivati. I nitko im nije smetao."

Svaki sudionik mora ispričati približno istu priču.

Na kraju igre voditelj zbraja rezultate. Mora se posavjetovati s ostalim igračima i odabrati najtalentiranijeg pripovjedača. Onome čija se bajka pokaže najzanimljivijom može se dodijeliti nagrada ili certifikat izrađen samostalno.

Tatyana Nikolaevna Obraztsova "Igre uloga za djecu"

Oblici izvođenja nastave s djecom predškolske dobi su raznoliki.

Predlažem razvoj igre uloga za djecu od 5-6 godina.

Igra uloga temeljena na bajci "Pepeljuga"

za izvođenje u grupama druge godine studija “Bobica” i “Trešnja” u

Škola dobrih čarobnjaka

2009. godine

Starost djece je 5-6 godina.

Na temelju sažetka integrirane lekcije "U posjetu bajci"
Program obrazovanja i osposobljavanja u Dječji vrtić, autor Ledovskikh Irina Vladimirovna MDOU TsRR br. 315, Chelyabinsk

Pedagoška svrha lekcije : stvaranje modela igre za konsolidaciju materijala obuhvaćenog predmetom "edukativne igre", usmjerene na sposobnost vođenja dijaloga, odabir načina rješavanja problema, organiziranje vlastitih aktivnosti, pokazivanje osjećaja suosjećanja, radosti i uzajamne pomoći.

Zadaci:

· nastaviti razvijanje dijaloškog oblika govora;

· nastaviti razvoj finih motoričkih sposobnosti ruku;

· učvrstiti sposobnost usporedbe predmeta po duljini i veličini;

· učvrstiti sposobnost klasificiranja objekata u skupine;

· njegovanje osjećaja suosjećanja, uvažavanja drugog mišljenja, radosti i međusobnog pomaganja.

Pripremni radovi:čitanje bajke “Pepeljuga” Charlesa Perraulta, gledanje crtića.

Materijali i oprema: knjiga sa svijetlim ilustracijama "Pepeljuga",

Zadatak br. 1:2 šalice, griz, grah, zrna kave, 2 sita.

Zadatak br. 2:2 modela haljina, svaki od 6-7 dijelova, 1 Whatman papir, format A 4 (podijeljen na 2 dijela), 2 štapića ljepila.

Zadatak br. 3:voće, povrće, metla, duga i kratka vrpca, olovka, 2 šalice.

Scenarij lekcije :

Nastava se održava u predvorju male dvorane, roditelji sjede uz zid u polukrugu. Postavljeni su ukrasi i stolovi sa zadacima.

Ljubazna vila: Pozdrav dragi roditelji i draga djeco! Nedavno smo se tijekom lekcije o edukativnim igrama prisjetili bajke "Pepeljuga" Charlesa Perraulta. Da ste pazili, hoćete li nam sada pričati o dogodovštinama ove ljubazne, vrijedne djevojke? Reci mi, gdje je Pepeljuga sanjala da ide? Zašto je maćeha nije pustila na bal?

(čuje se tihi plač iza paravana Pepeljuga)

Ljudi, jeste li čuli da netko plače? Što misliš tko je ovo?

Idemo gore i pitajmo tko je (vila potiče djecu da komuniciraju s nepoznatim likom, postavlja djeci sugestivna pitanja).

Pepeljuga:priča svoju priču, da je princ bajkovitog kraljevstva pozvao sve na bal, maćeha i sestre su otišle, a one su je zaključale i ostavile ceduljicu s uputama što treba raditi po kući, ali Pepeljuga jako želi otići na bal.

Ljubazna vila: Ljudi, kako možemo pomoći Pepeljugi? Možda bismo je prvo trebali smiriti? A tko će ove reći dobre riječi? Ne plači, draga Pepeljugo. Dečki, što da radimo, kako možemo pomoći Pepeljugi? (nakon što je poslušala dječje odgovore, Dobra vila navodi djecu na ideju da pomognu Pepeljugi).

Ljubazna vila:Dečki, pročitajmo što piše u poruci i počnimo pomagati Pepeljugi.

Prvi zadatak je sortirati žitarice.

Pepeljuga: (dolazi do stola sa žitaricama i kaže) Kako sve to razvrstati - Maćeha je pomiješala sve žitarice sa žitaricama (griz, kava, grah). Kako možemo odvojiti jedno od drugog?

Razgovarajući s djecom o obliku i veličini kave, zrna i griza,

Razgovarajte o slijedu radnji. Ako to učine različite varijante riješite zadatak, podijelite djecu u dvije skupine i dajte im priliku da realiziraju svoj pogodak.

Obratite se roditeljima i pratite vrijeme provedeno na zadatku.

Sažmite u kojoj je mjeri rad koje grupe obavljen učinkovito i brzo.

Ljubazna vila: Završili ste ovaj zadatak. Gledajte, sljedeći zadatak je još teži. Pepeljuga je počela šivati ​​balsku haljinu za svoje sestre i nije je završila. Haljinu trebamo sastaviti iz dijelova u cjelinu pomoću kroja. (2 ekipe, 2 haljine, cilj: sastaviti haljinu od izrezanih dijelova, zalijepiti je na whatman).

Djeca samostalno rješavaju zadatak.

Pepeljuga pazi koja je skupina pažljivo i brzo izvršila zadatak.

Ljubazna vila:Izgled! Ovdje u bilješci piše da je potrebno uspostaviti red! Odvojite voće i povrće, a zatim stavite voće na stol u zdjeli, i povrće - pod, ispod makni stol i stavi metlu blizu stol. Trebate i uže dugo smotajte ga u loptu i kratak- omotajte ga oko olovke.

Pepeljuga:Dečki, koje prijedloge imate za dovršavanje ovog zadatka? Trebamo li taj posao podijeliti među sobom? Zatim recite tko će odabrati voće, a tko povrće, a zaboravite ih pravilno staviti. Tko će rukovati vrpcama? A kako znaš koja je kratka, a koja duga? Što treba učiniti? Tko se sjeća gdje treba biti metla?

Elena Zalužina
Sinopsis redateljeve predstave "Pepeljuga" u starija grupa

Zadaci:

Naučite djecu da se ujedine za samostalne igre, obavljaju radnje u skladu s ulogom, sposobnost reguliranja ponašanja, razmišljaju o postupcima i riječima, obuzdavaju svoje pokrete;

Razviti Kreativne vještine djeca;

Razvijati interes djece za redateljske igre

Razvijati sposobnost odabira materijal za igru, distribuirati igračke;

Obogatiti dječje igračko iskustvo i iskustvo u rukovanju igračkama;

Aktivirati dječji dijaloški govor, maštu, mišljenje;

U tom procesu njegujte prijateljske odnose među djecom igre.

Materijali i oprema: kostimi, maske životinja, dječji crteži s prikazom palače, kuće, zamjenske igračke.

Metode i tehnike:

Praktično (dječiji crteži)

Vizualno (slike likova)

Verbalni (čitanje bajke, razgovor);

Pitanja za traženje problema

Pripremni radovi: čitanje bajke C. Perraulta « Pepeljuga» ; gledanje crtića; razgovori o izgled likovi iz bajki i njihovi likovi; dječji crteži, palače i kuće za razvoj interesa za stvaranje razigranog predmetnog okruženja.

Napredak redateljske igre:

Dečki, volite li se stvarno igrati? I što voliš li igre više??

Pokušajmo danas igrati bajku.

Koje bajke biste voljeli igrati?

Drago mi je da voliš mnogo bajki, ali hajdemo se danas igrati bajke « Pepeljuga» , a preostale bajke igrat ćemo ostalim danima.

Prisjetimo se ove bajke, predlažem da se igrate igre skečeva:

Pokaži mi kakvo si lice imao Pepeljuga kad je nisu odveli na bal. Zašto je imala takvo lice?

Kakvo su lice imale sestre? Pepeljuga kad su pokazivali svoju odjeću? Pokaži mi.

Pokažite kako su se miševi pretvorili u konje.

Sada je vrijeme za dodjelu uloga.

Tko želi biti Pepeljuga? Koji Pepeljuga bit će u našoj bajci? (karakter, ponašanje u različitim situacijama)

Tko je kuma Pepeljuga? (Vila)

Tko želi biti vila? Koja je vila u bajci? (lik)

Neka naši glumci pokušaju dočarati dijalog Pepeljuge i vile(dijalog).

Dečki, što mislite, jesu li naši glumci uspjeli ili ne?

Koji su još likovi bili u bajci? (Maćeha, sestre)

Kakvi su oni junaci, pozitivni ili negativni?

(odgovori djece)

Tko želi biti maćeha? Tko su sestre?

Pokušajmo odglumiti dijalog između Maćehe i Pepeljuga(dijalog, sestre i Pepeljuga(dijalog)

Koga susreće? Pepeljuga na balu? (princ).

Tko želi glumiti princa? Kakav ćeš ti biti u našoj bajci?

Odglumimo dijalog Pepeljuga i princ(dijalog). Glazba svira.

Koje je životinje Vila pretvorila u konje i kočijaše? (miševi, štakori)

Tko želi biti miš? Tko je štakor? Oni ne govore u bajci, ali morate pokazati sliku kako nakon dodirivanja čarobni štapić Vile su se preobrazile.

Pokušajmo odglumiti scenu pretvaranja miševa u konje, a štakora u kočijaša.

Dobro napravljeno.

Kako će završiti naša bajka?

E sad, razmislimo gdje će i tko stati? Označimo kuću Pepeljuga i dvorac s našim crtežima (uređenje)

A sada će svatko za sebe odabrati kostim kako bi izgledao kao njegov junak, atribute koji su mu potrebni i pripremiti se za nastup.

Priprema kostima i raspored likova.

A sada ćemo prikazati predstavu za naše goste, kao pravi glumci.

Provjera izvedbe

Poanta igre:

Ljudi, je li vam se svidjela naša igra?

Sto volis? Što je bilo teško?

Tko je uspio poštovati sva pravila igre?

Zaplješćimo jedni drugima za naš glumački uspjeh!

Jako mi se svidjelo, svi ste bili super.

Publikacije na temu:

Sažetak završne lekcije o poučavanju pismenosti u pripremnoj skupini "Pepeljuga u posjetu djeci" Odgajatelj: - Dečki, danas je na našu lekciju došlo mnogo gostiju. Pozdravimo ih. - Zdravo. - Dečki, što to radite?

Svrha: konsolidirati u oblik igre obrađeno gradivo: redno brojanje, rad uz geometrijski oblici, vježbati konstruirati geometrijske.

Sažetak GCD-a na FEMP-u pomoću igre "Tangram" u višoj skupini Sažetak GCD-a obrazovno polje « Kognitivni razvoj» Formiranje elementarnih matematičkih pojmova Integracija s drugima.

Sažetak igre uloga "Poliklinika" u starijoj skupini. Sažetak igre uloga "Poliklinika" u starijoj skupini. Cilj: Proširiti razumijevanje djece o profesijama liječnika i medicinske sestre.

Sažetak igre uloga "Kazalište" u starijoj skupini Cilj: Formiranje dječjih ideja o radu odraslih koji rade u kazalištu. Ciljevi: konsolidirati dječje ideje o kazalištu. Oblik.